Menjavo oblog z medicinskim kostanjevim medom Vivamel moramo prilagoditi vsakemu posamezniku, oziroma stanju njegove rane. Če je izločka veliko, oblogo menjamo vsak dan, po potrebi tudi večkrat na dan (to je navadno na začetku celjenja rane). Po nekaj prevezah pa se vnetje rane zmanjša, zato preveze postopno podaljšujemo na 2-3 dni. V primeru rane z malo ali brez izločka lahko Vivamel oblogo na rani pustimo delovati 3-4 dni.
Morebiten pojav in lajšanje bolečine
Pri nekaterih pacientih lahko pride do prehodnega pekočega občutka, ki ga povzroči vlek tekočine iz rane (t.i. osmotski tlak) zaradi visoke vsebnosti sladkorja v medu. Občutek slabi z zmanjšanjem edema in količine izločka, zmanjšuje se iz preveze v prevezo.
Pomembna je psihična priprava pacienta (razumevanje osmotskega učinka medu) in dodatne strategije pri osebah z bolečimi razjedami, kot npr. postopno večanje z oblogo prekrite površine dna rane (manjša mesta na začetku) in/ali protibolečinska terapija po posvetu z zdravnikom.
Kontraindikacije in previdnost
Čeprav alergijska reakcija na med ni pogosta, uporabo izdelkov Vivamel odsvetujemo osebam z alergijo na med. Pri osebah z alergijo na čebelji strup pa svetujemo uporabo pod zdravniškim nadzorom.
Vivamel izdelki so namenjeni za celjenje tako akutnih kot kroničnih ran.